بهار انسان ها نزدیک است. یا صاحب الزمان ...

سلیمان لعل زاری

حدیث هایی در مورد حیا و شرم

چهارشنبه, ۴ آذر ۱۳۹۴، ۱۲:۱۲ ق.ظ

 

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: حیا بر دو قسم است، یکی حیا خردمندانه و آن دیگر حیا احمقانه. حیا خردمندانه ناشی از علم و دانش است و حیا احمقانه عبارت از جهل و نادنی است.

منبع: کافی جلد2 ص 106

2- حضرت امام صادق (علیه السّلام) از رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل کرده اند که فرمودند: حیا بر دو قسم است، یک قسمش ضعف نفس و زبونی است و قسم دیگرش قوت نفس و عقل و ایمان است.

منبع: بحار جلد 15 ص 197

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین شرم و حیا آن است که تو خود از نفس خویش حیا کنی و قدمی به ناروا برنداری.

منبع: غررالحکم ص 191

4- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند: طبیعت بشر با شهوت و میل و حرص و ترس و خشم و لذّت آمیخته شده است جز آنکه در بین مردم کسانی هستند که این پیوند و کشش طبیعی را با نیروی تقوی و حیا و تنزّه مهار کرده اند. موقعیکه نفس متجاوزت، تو را به گناه می خواند به آسمان با عظمت و کیهان حیرت زا نگاه کن و از خداوند بزرگی که جهان را آفریده و بر آن حکومت می کند بترس و از گناه خودداری کن، اگر از خداوند توانا خوف نداری به زمین نظر افکن شاید از حکومت بشری و افکار عمومی شرم کنی و مرتکب  معصیت نشوی، اگر جرأت و جسارتت به جایی رسیده که نه از حکومت الهی می ترسی و نه از مردم زمین شرم داری خود را از صف انسانها خارج بدان و در عدد بهائم و حیوانات به حساب آور.

منبع: مستدرک2، ص 278

5- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: ایمان ندارد آنکس که شرم و حیا ندارد.

منبع: کافی جلد2 ص 106

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) در توحید مفضل چنین فرموده اند: مفضل، اینک دقت کن در صفتی که خداوند آن را به آدمیان اختصاص داده و حیوانات از آن بی بهره اند، آن خوی پر ارج و بزرگ، آن خلق ارزنده و عظیم، شرم و حیا است.

منبع: بحار جلد 2 ص 25

7- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که روپوش جامه اش حیا باشد عیب او از چشم مردم پنهان است.

منبع: وسائل جلد3 ص 221

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که شرم و حیایش کم باشد اجتنابش از گناه کم خواهد بود.

منبع: نهج البلاغه فیض ص 1239


9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: شرم و حیا آدمی را از کارهای ناپسندیده باز می دارد.

منبع: غررالحکم ص 51

10- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: وقتی که شرم و حیا را از دست دادی هرچه می خواهی بکن، یعنی افراد بی حیا از گناه و قانون شکنی باک ندارند.

منبع: مستدرک جلد2 ص 86

11- حضرت امام حسن عسکری (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که از روی مردم خجالت نمی کشد از خداوند نیز شرم نخواهد داشت.

منبع: بحار جلد 17 ص 218

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) به مفضل فرموده اند: بعضی از مردمند که اگر حیا نمی بود حق پدر و مادر و همچنین حق ارحام و بستگان خود را مراعات نمی نمودند، اگر حیا و ترس از ملامت مردم نمی بود هیچ امانتی را بر نمی گرداندند و از هیچ فحشا و بی عفتی چشم پوشی نمی کردند. 

منبع: بحار 2، ص 25

13- حضرت امام سجاد (علیه السّلام) فرموده اند: شرابخواری و قمار بازی از گناهانی است که پرده ها را پاره می کند و شرم و حیا را از میان برمی دارد.

منبع: بحار16، ص 164

14- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: خداوند شراب را حرام کرده است برای آنکه شراب مایه ی فساد است. به علاوه عقل را از درک حقایق ساقط می کند و آدمی را در مواجهه با مردم بی شرم و حیا می نماید.

منبع: مستدرک3، ص 137

15- حضرت امام صادق (علیه السّلام) درباره ی حیا و اثر روانی آن  به مفضل فرموده اند: اگر تأثیر شرم و حیا نمی بود احترام مهمان و وفا به عهد مراعات نمی شد، اگر حیا نمی بود در قضای حوائج و جلب نیکیها و اجتناب از بدیها به طور شایسته اقدام نمی شد. حیا نه تنها در اجراء وظایف اخلاقی موثر است بلکه بسیاری از فرائض قانونی نیز در پرتو حیا، جامه ی عمل می پوشید، زیرا بعضی از مردمند که اگر حیا نمی بود و از ملامت مردم نمی ترسیدند مراعات حق پدر و مادر و همچنین حق ارحام خود را نمی کردند، اگر حیا نمی بود امانتهای مردم را رد نمی نمودند و از هیچ عمل منافی با عفت چشم پوشی نمی کردند.

منبع: بحار جلد 2 ص 25

16- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: البته هیچ کس حیا نکند از اینکه اگر چیزی را نمی داند یاد بگیرد.

 

17- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: هیچ کس حیا نکند وقتی از او بپرسند چیزی را که نمی داند صریحاً بگوید نمی دانم.

منبع: نهج البلاغه فیض ضص 1113

18- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: حیا از ایمان است و ایمان در بهشت است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

19- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: هر که کم رو است کم دانش است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

20- یکی از دو امام (امام باقر (علیه السّلام) و امام صادق (علیه السّلام) ) فرمودند: حیا و ایمان همراهند و در یک رشته بسته اند و چون یکی از آنها رفت، دیگری هم می رود.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

21- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: چهار چیز است که در هر که باشند و از سر تا پایش گناه باشد خدا همه ی آن گناهان را به حسنه تبدیل کند : راستگویی و حیا و خوش خلقی و شکرگزاری.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 325

22- حضرت امام رضا (علیه السّلام)فرموده اند: حیا، بخشی از ایمان است.

منبع: مسند،ج1،ص281

23- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: چهار مورد است که هر که آنها را دارد ،ایمانش کامل است و اگر از فرق سر تا پایش پر از گناه باشد، او را نکاهد، فرمودند: آنها راستگویی و رد امانت و حیا و حسن خلق است.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 305

24- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند : به راستی خدا عزوجل دوست می دارد با حیای بردبار را.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 341


موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۰۹/۰۴
سلیمان لعل زاری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">